شاهزاده ژاپنی به دلیل عاشق شدن خاندان سلطنتی را ترک می‌کند

Posted by

72 درصد از مردم ایران تمایل به مشارکت در انتخابات دارند

شاهزاده ماکو، از اعضای خاندان سلطنتی ژاپن، قصد دارد با ازدواج با یک شهروند معمولی از عضویت در خانواده سلطنتی دست بشوید.

به گزارش ایسنا، او که ۲۵ سال دارد و بزرگترین نوه دختری امپراتور آکیهیتوست قصد دارد با کی کوموروی ۲۵ ساله که هم دانشگاهی‌اش بوده، ازدواج کند. کومورو برای یک شرکت وکالت کار می کند.

قوانین پادشاهی ژاپن تصریح می‌کند که یک شاهزاده پس از ازدواج با یک شهروند عادی باید خاندان سلطنتی را ترک کند. این خبر که رسانه‌های محلی آن را گزارش داده‌اند احتمالا بار دیگر به بحث درباره کوچکتر شدن خانواده سلطنتی دامن خواهد زد. شاهزاده ماکو و کی کومورو در سال ۲۰۱۲ حین تحصیل در دانشگاه بین‌المللی مسیحی توکیو آشنا شدند.

او زمانی به عنوان “شاهزاده دریا” در تبلیغ صنعت جهانگردی ژاپن کار می‌کرد. کومورو روز چهارشنبه در مورد برنامه ازدواج با شاهزاده ماکو به رسانه‌های ژاپن گفت: اکنون وقت مناسبی برای اظهارنظر نیست، اما وقت مناسب که رسید صحبت خواهم کرد.

خاندان سلطنتی در گفتگو با شبکه سی ان ان آمریکا تایید کرد که برنامه نامزدی شاهزاده ماکو در جریان است. امپراتور آکیهیتو، ۸۳ ساله، در ماه اوت اشاره کرد که می‌خواهد کناره گیری کند چون گفت: سن بالا مانع انجام وظایفش می‌شود. ژاپن در حال حاضر مشغول بررسی تغییرات قانونی لازم برای کناره گیری امپراتور است.

در دو قرن اخیر هیچ امپراتوری در ژاپن کناره گیری نکرده و قوانین فعلی اجازه این کار را نمی‌دهد. اما حتی اگر قانون عوض شود مردانه بودن وراثت قدرت به قوت خود باقی خواهد ماند.

ولیعهد ناروهیتو، شاهزاده فومیهیتو، شاهزاده هیساهیتو (پسر فومیهیتو) و شاهزاده ماساهیتو برادر جوانتر امپراتور به ترتیب وارثان سلطنت هستند.

72 درصد از مردم ایران تمایل به مشارکت در انتخابات دارند