واشنگتن: «اس-400» و موشک‌های «اسکندر» روسیه امنیت اروپا را به خطر می‌اندازد

Posted by

دستگیری 9 سارق در مهران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اقدام روسیه در مستقر کردن سامانه «اس-400» و همچنین موشک‌های «اسکندر» در منطقه کالینینگراد را خطری برای امنیت اروپا توصیف کرد. این اقدام روسیه در واکنش به تحرکات ضدروسی آمریکا در منطقه صورت می‌گیرد.

به گزارش فارس، وزارت خارجه آمریکا در واکنش به گزارش‌ها درباره استقرار سامانه‌های پدافند هوایی «اس-400» و موشک‌های بالستیک اسکندر در منطقه «کالینینگراد» گفت: «این اقدام روسیه امنیت اروپا را به خطر می‌اندازد».

بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بامداد سه‌شنبه (دوشنبه به وقت آمریکا) در گفت‌وگو با خبرنگاران تأکید کرد: «روسیه طی یک دهه گذشته، تهدیداتی را در خصوص جابه‌جایی موشک‌های اسکندر به کالینینگراد در واکنش به تحولات صورت گرفته در اروپا که هیچ‌یک مستلزم چنین واکنش نظامی نیست، مطرح کرده بود.»

وی افزود: «ما از روسیه می‌خواهیم که از مطرح کردن هرگونه اظهار نظر و یا انجام هر اقدامی که ناهماهنگ با هدف ارتقاء امنیت و ثبات در اروپا است، خودداری کند».

رئیس کمیته امور دفاعی مجلس دومای روسیه روز دوشنبه تاکید کرده بود که در واکنش به اقدامات آمریکا، مسکو سامانه ضد موشکی اس 400 و همچنین موشکهای اسکندر در کالینینگراد مستقر می‌کند. 

به دنبال تشدید تحرکات ضد روسی آمریکا در مناطق همجوار روسیه از قبیل مانورهای نظامی ناتو در سواحل دریای بالتیک، مسکو درصدد تقویت استحکامات دفاعی خود در کالینینگراد برآمده است.

کالینینگراد بخشی جدا از خاک اصلی روسیه است که در میان لهستان و لیتوانی در ساحل دریای بالتیک قرار دارد و از این منظر چسبیده به کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

دستگیری 9 سارق در مهران