تفاهم‌نامه گمرکی ایران و ارمنستان

Posted by

تساوی الاهلی در شب نیمکت‌نشینی ستاره ایرانی

کارن کاراپتیان ضمن استقبال از رییس کل گمرک ایران و هیات همراه گفت: جمهوری اسلامی ایران برای ارمنستان نه تنها به عنوان کشور دوست بلکه یک همکار مهم است و گفتگوی سیاسی بین دو کشور در سطح عالی قرار دارد.

به گزارش مهر، نخست وزیر ارمنستان ضمن دیدار با مسعود کرباسیان، رئیس کل گمرک ایران از دستور به کابینه خود برای همکاری در زمینه تسهیل تجارت با ایران خبرداد.

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، کارن کاراپتیان ضمن استقبال از رییس کل گمرک ایران و هیات همراه گفت: جمهوری اسلامی ایران برای ارمنستان نه تنها به عنوان کشور دوست بلکه یک همکار مهم است و گفتگوی سیاسی بین دو کشور در سطح عالی قرار دارد.

به گفته کاراپتیان پتانسیلی برای توسعه و گسترش روابط اقتصادی وجود دارد، همچنین همکاری گمرکی بین دو کشور به توسعه روابط اقتصادی و تجاری کمک خواهد کرد.

نخست وزیر ارمنستان تأکید کرد: امروز در جلسه دولت به وزارت خانه های مربوطه دستور دادم تا گروه کاری را تشکیل دهند و در زمینه  افزایش صادرات و توسعه و تسهیل تجارت، با طرف ایرانی همکاری کنند و همچنین با تجار ایرانی دورنمای  تأسیس منطقه اقتصادی آزاد در مناطق هم مرز با ایران را بررسی کنند. به گفته نخست وزیر ارمنستان اینها امکاناتی متقابلا سودمند برای تجار دو کشور است و لازم است در این زمینه تلاش به عمل آید.

رئیس کل گمرک ایران هم در این دیدار ضمن تبریک به کارن کاراپتیان به مناسبت انتصابش به عنوان نخست وزیر ارمنستان، آرزوی موفقیت کرد. مسعود کرباسیان نتایج مذاکرات با وارتان هاروتیونیان، رئیس کمیته درآمدهای دولتی ارمنستان را ارائه کرد و گفت: یک سری هماهنگی‌هایی به عمل آمده است و یادداشت تفاهم همکاری‌های گمرکی به امضا رسید. تبادل اطلاعات لازم از طریق الکترونیکی و اطلاع رسانی درباره مقررات گمرکی به شهروندان ارمنستان و ایران، همچنین همکاری و تبادل تجارب بین مناطق آزاد اقتصادی میان دو کشور، بسیار مهم است و ما در این خصوص تفاهم نامه امضا کردیم.

اتصال ایران به اتحادیه اورآسیا از طریق مناطق آزاد اقتصادی

کرباسیان گفت: ما می توانیم از طریق منطقه آزاد اقتصادی با اتحادیه اورآسیا نیز همکاری کنیم. ارمنستان در این زمینه به عنوان پل ارتباطی میان ایران و اتحادیه اورآسیا خواهد بود که خواهد توانست به  اجرای برنامه های سرمایه گزاری مشترک کمک کند.

کارن کاراپتیان نخست وزیر ارمنستان در پاسخ گفت: ارمنستان آماده است بستری مناسب برای مرتبط ساختن اتحادیه اورآسیا با ایران فراهم کند. نخست وزیر ارمنستان همچنین از بهسازی شرایط امور گمرکی دو کشور و اقدامات در راستای تسهیلات برای عبور و مرور به دو کشور استقبال کرد.

در ادامه این دیدار طرفین مسائل مورد علاقه دو طرف در خصوص حمل و نقل و توسعه همکاری در زمینه زیرساخت‌های ترانزیت را نیز مورد بررسی قرار دادند.

تساوی الاهلی در شب نیمکت‌نشینی ستاره ایرانی

واتساپ جی بی