سهم ۴۰درصدی دلار در مبادلات جهانی/ یوآن جایگزین دلار می شود؟!

Posted by

تاریخچه کوتاه روابط پرتنش تهران و ریاض

کارشناسان بر این باورند چین که به تازگی توانسته پول ملی خود را وارد سبد ارزهای بین المللی کند، در تکاپوست تا یوان را به جایگزینی برای دلار آمریکا در معاملات جهانی تبدیل کند.

به گزارش مهر به نقل از «ژاپن نیوز»، دولت چین در حال حاضر به دنبال اقداماتی استراتژیک است تا یک بلوک اقتصادی بر پایه  پول این کشور در آسیا تشکیل دهد تا رفته رفته یوآن به عنوان سبد ارزی اصلی در معاملات مورد استفاده قرار گیرد و جایگزین دلار آمریکا در اقتصاد جهانی شود.

به گفته تحلیل گران اقتصادی، سودای این ایده از زمانی به سر چینی ها افتاده که یوآن به عنوان یکی از ارزهای اصلی در صندوق بین المللی پول قرار گرفت و در کنار دلار آمریکا، یورو، ین ژاپن و پوند انگلیس جای گرفت.  

در حال حاضر دلار آمریکا به طرز وسیعی در معاملات و سرمایه گذاری‌های بین المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیش از ۴۰ درصد از داد و ستدهای دنیا با دلار آمریکا صورت می‌گیرد.  

این در حالی است که یوآن در میان ارزهای جهانی که مورد داد و ستد قرار می گیرد، جایگاه پنجم را به خود اختصاص داده است و در حدود ۲ درصد از معاملات جهانی با این پول انجام می‌شود و سهم ین ژاپن در حدود ۳.۵ درصد است.

کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که یوآن در میان سایر سبدهای اصلی ارز با رشد قابل توجهی روبرو خواهد شد و احتمالا سهم بیشتری از پرداخت های جهانی را به خود در آینده اختصاص می‌دهد.

همچنین برآورد می‌شود که قدرت‌های اقتصادی، ذخایر ارزی خود را با یوآن تقویت کنند و رفته رفته تسلط پول چین در بازارهای جهانی بیشتر شود.  

از جمله عوامل دیگر در شکل‌گیری این برتری ارزی، قدرت چین در به حرکت در آوردن چرخه اقتصاد جهانی با تزریق پول است که می‌تواند کشورهای صنعتی را از مشکلات رکود و بی رونقی نیز نجات دهد.

تاریخچه کوتاه روابط پرتنش تهران و ریاض