جهانگیری با اشاره با حادثه سمنان: : فرهنگ استعفا در کشور ما جا نیفتاده است/ واکنش به استيضاح وزير راه

Posted by

اوباما، کلینتون را وادار به اعتراف کرد

دكتر اسحاق جهانگيري عصر امروز (شنبه) به همراه وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و رييس سازمان بسيج مستضعفان از نزديك در جريان دستاوردهاي پنج ساله بسيج در بخش هاي مختلف اقتصادي، صنعتي، فرهنگي و اجتماعي قرار گرفت.

معاون اول رييس جمهور همچنين در حاشيه اين بازديد در گفتگو با خبرنگاران ضمن تسليت حوادث ناگوار اخير در حلّه عراق و برخورد قطارهاي مسافربري در سمنان اظهار داشت: اين اتفاقات حوادثي بسيار تلخ و ناگوار بود كه اين روزها ملت ايران را داغدار كرده است.

دكتر جهانگيري شهادت زائران امام حسين (ع) و نيز حادثه برخورد قطارهاي مسافربري در سمنان را تسليت گفت و افزود: بيشتر كشته شدگان در حادثه برخورد قطارها از استان آذربايجان شرقي و تبريز بودند كه جا دارد به مردم اين استان نيز به طور ويژه تسليت بگويم و اطمينان مي دهم كه هرچه سريعتر با مقصرين اين حادثه برخورد خواهد شد.

دكتر جهانگيري ادامه داد: در جلساتي كه با سردار نقدي رييس سازمان بسيج مستضعفان و سردار جعفري فرمانده كل سپاه پاسداران داشته ام در خصوص استفاده از ظرفيت هاي بسيج و سپاه مذاكراتي انجام شده و در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي نيز دو كارگروه در اين زمينه تعيين شده كه كارگروه نخست به رياست معاون رييس جمهور در امور اجرايي قرار است به بررسي راهكارهاي استفاده از توانمندي بسيج بپردازد و كارگروه دوم نيز به رياست وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح راهكارهاي استفاده از توانمندي نيروهاي مسلح را بررسي خواهد كرد.

معاون اول رييس جمهور در ادامه سخنان خود با تاكيد مجدد بر تلخ بودن حادثه برخورد قطارهاي مسافربري در سمنان اظهار داشت: اين حادثه يكي از تلخ ترين حوادث بود و طبق روال معمول پس از اين گونه اتفاقات، موضوع در كميته عالي سوانح راه آهن بررسي مي شود و افرادي كه در بروز حادثه قصور داشته اند، معرفي خواهند شد.

وي با اشاره به جلسه ظهر امروز خود كه در خصوص بررسي اين حادثه برگزار شد، در توضيح وقوع اين اتفاق اظهار داشت: قطار نخست كه از تبريز حركت كرده بود به دليل مشكلات فني در منطقه اي متوقف مي شود و قطار دوم در فاصله 6 كيلومتري قطار اول براساس دستور سامانه الكترونيكي حركت خود را متوقف مي كند تا برخوردي ايجاد نشود.

دكتر جهانگيري افزود: قطار دوم در تماس با يكي از مراكز راه آهن موضوع توقف خود را به دليل هشدارهاي داده شده از سوي سيستم الكترونيكي اعلام مي كند اما متاسفانه آن مركز به رغم هشدار سيستم به قطار دستور حركت مي دهد و اين فاجعه به بار مي آيد.

معاون اول رييس جمهور گفت: تعدادي از افرادي كه قطعاً در اين زمينه مقصر بوده اند دستگير شده اند و گروهي از افراد صاحب نظر از جمله آقاي تركان كه زماني وزير راه بوده، آقاي افشار كه زماني رييس راه آهن بوده و نيز بازرس ويژه رييس جمهور به همراه استانداران آذربايجان شرقي و سمنان ماموريت يافته اند كه ظرف چند روز آينده موضوع را از ابعاد و زواياي مختلف مورد بررسي قرار دهند و نتايج آن را اعلام كنند.

وي ادامه داد: همانطور كه مقام معظم رهبري فرمودند و همانگونه كه رييس جمهور دستور دادند و روساي قواي ديگر نيز تاكيد كردند، هر كس درهر رده اي در اين اتفاق قصور داشته باشد حتماً با او برخورد خواهد شد و به دستگاه قضايي معرفي مي شود.

دكتر جهانگيري خاطرنشان كرد: يك فرهنگ كه در برخي كشورها وجود دارد اما هنوز در ايران جا نيفتاده اين است كه وقتي چنين حوادث بزرگي رخ مي دهد، مسئولين حتي اگر قصوري هم نداشته اند، صرف اينكه اين اتفاق در حوزه مسئوليت آنها بوده، استعفا مي دهند و امروز اين آمادگي را در مسئولين مشاهده كردم.

معاون اول رييس جمهور همچنين در پاسخ به سوالي در خصوص استيضاح وزير راه و شهرسازي خاطر نشان كرد: با اين اتفاق نبايد سياسي و جناحي برخورد شود. خون يك عده از مردم كشور در اين اتفاق ريخته شده و هر كس بخواهد با اين مسائل سياسي، جناحي و گروهي برخورد كند به كشور ظلم كرده است.

وي همچنين در جواب سوال ديگري مبني بر اينكه آيا مقصرين اين حادثه عزل خواهند شد، تصريح كرد: حتماً عزل خواهند شد و به دادگاه و دستگاه قضايي معرفي مي شوند.

اوباما، کلینتون را وادار به اعتراف کرد