رئیس سازمان حج و زیارت: مچ‌بندهای الکترونیکی زائران ایرانی حج تمتع به منزله کارت شناسایی آنهاست

Posted by

آخرین نمازجمعه تبریز به امامت آیت الله شبستری

رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه مچ‌بندهای الکترونیکی زائران ایرانی حج تمتع ۹۶ هیچ ارتباطی به عربستان ندارد، گفت: این مچ‌بندها تولید داخل کشور است و به منزله کارت شناسایی زائران محسوب می‌شود.

 به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا؛ حمید محمدی امروز با اشاره به مسائل اجرایی حج امسال اظهار کرد: همه اقدامات برای تامین مسکن و تامین تغذیه زائران ایرانی صورت گرفته و مسئولان عربستان بر اساس توافقنامه متعهد شده‌اند امنیت کامل زائران ایرانی را تامین کنند.

وی نسبت به برخی شایعات منتشره در فضای مجازی در ارتباط با مچ بندهای زائران نیز واکنش نشان داد و افزود: این مچ بندها هیچ ارتباطی به عربستان ندارد و به صورت صد درصد در کشور طراحی و ساخته شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه این مچ بندها به منزله کارت شناسایی حجاج و حاوی مشخصات آنها است، تصریح کرد: در مچ بند راهنمای الکترونیکی اطلاعات شناسایی زائر قرار گرفته است و با نرم افزاری که در گوشی تلفن همراه نصب می‌شود همه اطلاعات آن قابل مشاهده خواهد بود و می‌تواند به زائرانی که گم می‌شوند کمک کند تا کاروان آنها سریعتر شناسایی شود .

 محمدی همچنین از افزایش 23 هزار نفری حجاج ایرانی در حج تمتع امسال خبر داد و گفت: بر اساس توافقنامه صورت گرفته با مقامات سعودی امسال 86 هزار و 500 نفر از جمهوری اسلامی ایران به حج تمتع اعزام خواهند شد.

وی تاریخ اعزام حجاج ایرانی را از 9 مرداد مدینه قبل و 20 مرداد مدینه بعد اعلام کرد و یاد آور شد: این زائران در قالب 600  کاروان به عربستان اعزام خواهند شد.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه نقش روحانیان در فریضه بزرگ حج غیرقابل انکار است، خاطرنشان کرد: بنده بارها تأکید کرده‌ام که حلقه وصل برنامه‌ریزیها و آسیب شناسیهای بعثه رهبری روحانی است و نقش مدیر و روحانی اساسی و محوری است و برنامه‌ریزیها باید از طریق این دو به حجاج منتقل شود.

محمدی ادامه داد: با توجه به فضای حساس حج امسال جلسات آموزشی برای مدیران کاروانها برگزار و سرفصلهایی برای آنها مشخص کرده‌ایم و شما روحانیون نیز نقش اساسی دارید که فضای مطلوب و مناسبی ایجاد کنید.

وی با بیان اینکه در حوزه مسکن حجاج همه کشورها مشکل دارند، توضیح داد: سقف اقامت در مدینه پنج شب خواهد بود و باید زائران در خصوص وضعیت هتلها درست توجیه شوند و این اطلاع رسانی باید در ایران صورت گیرد و شما روحانیون نیز در مسیر سفر بیش از سالهای گذشته با زائران و مدیران همراهی داشته باشید.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: امسال در رمی جمرات نیز زمان‌بندی صورت گرفته است و حتماً باید با همکاری و همیاری در طول روز دهم به صورت متناوب شکل گیرد تا با ترافیک شدید جمعیتی مواجه نشویم.

محمدی تأکید کرد: مسائل فرهنگی مربوط به روحانیان است و روحانیون هم در مسائل اجرایی کمک کار مدیر راهنما باشند تا با همکاری این دو رکن تعیین کننده رضایت مندی زائر تامین شود و حج مطلوبی داشته باشیم.

 

آخرین نمازجمعه تبریز به امامت آیت الله شبستری