بروجردی: گام‎های لازم برای حل روابط با عربستان را برداشته‎‌ایم/ برجام متوقف نخواهد شد

Posted by

خدایی: فصل‌الخطاب رشته‌های دانشگاه آزاد قانون است

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر روزي بخواهد مشكل روابط بين ايران و عربستان حل شود، آغاز كننده اين كار بايد عربستان باشد چرا كه ما گام‌های مورد نياز را تاكنون برداشته‌ايم.

به گزارش ايسنا، علاء الدين بروجردي در نشست خبري خود كه در حاشيه سفر اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس به نيشابور در فرمانداري اين شهرستان برگزار شد، درباره روابط ايران و عربستان عنوان كرد: ما معضل روابط ايران و عربستان را در رياض مي‌دانيم، چون از آغاز كار همين دولت، وزير خارجه ما پيشنهاد مذاكره مستقيم با عربستان داشت اما با تغيير ساختار سياسي حاكم بر عربستان عملا آن‌ها به يك جمع‌بندي اشتباه ديگري رسيدند.

وي ادامه داد: چون عربستان در كل تحولات منطقه از يك كشور شكست‌ خورده است به همين دليل نيز تلاش مي‌كند به گونه‌اي سرپوشي براي اين شكست‌ها در افكار عمومي داخلي عربستان بگذارد و اين تصور را عربستاني‌ها دارند كه با استفاده از درآمدهاي كلان پول نفت و خريد ده‌ها ميلياردي سلاح از آمريكا بتوانند از اين بحران داخلي خود عبور كنند.

بروجردی خاطرنشان کرد: در مسئله داخلي عربستان بركناري وليعهد يك امر طبيعي نبود و در خود هيات حاكمه نارضايتي متعدد ايجاد كرد، يك آتش زير خاكستر در آن جا به طور محسوس وجود دارد که حتي نتوانستند انسجام منطقه‌اي خود را حفظ كنند.

وی با اشاره به مسئله قطر نيز گفت: فكر مي‌كردند قطر دو روزه تسليم مي‌شود در حالي كه قطر يك كشور مستقل در اين منطقه است و ما هم به عنوان سياست كلان‌مان كه داشتن رابطه خوب با همسايگان است براي تامين نيازهاي قطر اعلام آمادگي كرديم و اين هم يك سياست اشتباه از سوي عربستان بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سياست خارجي مجلس تصريح كرد: بنابراين اگر روزي بخواهد مشكل روابط بین دو کشور حل شود آغاز كننده اين كار بايد عربستان باشد، چون ما گام‌های مورد نياز را در اين عرصه تا كنون برداشته‌ايم.

وي درباره اتفاقاتي كه اخيرا در روز قدس افتاد، اظهار كرد: قطعا اهانت به رئيس جمهور به عنوان يك اصل در جمهوري اسلامي ايران يك امر خطا و خلاف قانون است، خود بنده با صراحت اعلام كردم اين حركت يك حركت ضد انقلابي است. ما تمام تيرهایمان در روز قدس بايد متوجه دشمن باشد، بنابراين موضع‌گيري در كميسيون هم صورت گرفته و اين امر نيز مردود و محكوم است.

بروجردي همچنين با بيان اين كه تنها راه بازدارنگي براي دفاع از كشور توان موشكي ماست و به جد آن را ادامه خواهيم داد چراکه اين يك سياست راهبردي نظام است، گفت: بحث آزمايش‌هاي موشكي راه خود را ادامه خواهد داد و در طرح جديد در مجلس براي ارتقا توان موشكي پيشنهاد بودجه كلاني كرديم كه اين بحث گسترش يابد و علت آن نيز مشخص است. ما كشوري هستيم كه 8 سال به ما جنگ تحميل شد و پذيرفته‌ايم سلاح‌هاي هسته‌اي و شيميايي و ميكروبي كشتار جمعي نداشته باشيم و تنها راه بازدارنگي براي دفاع از كشور توان موشكي ما است.

وي درباره بحث برجام نيز اظهار كرد: برجام تصميم ملي بود و شوراي عالي امنيت ملي نيز آن را تاييد كرده بودند و مجلس نيز تسهيل كرد و در نقطه مقابل هم 6 كشور امضا كننده اين سند مهم بين المللي هستند، از اين 6 كشور يك كشور كه آمريكاست و بر خلاف هنجارهاي بين المللي، توافق‌ها و اصول حاكم بر عرصه روابط بين الملل عمل مي‌كند، نقض كننده است.

بروجردي ادامه داد: در اين جا متخلف آمريكاست، ما و به خصوص وزارت امور خارجه بايد تلاش كنيم كه با متخلف برخورد شود و مقابله صورت بگيرد. البته ما هم به عنوان نمايندگان ملت در مجلس شوراي اسلامي طرحي را تهيه كرديم كه فردا تقديم هيات رئيسه مجلس مي‌شود و سير قانوني خودش را طي مي‌كند. اين مقابله‌اي با زياده‌خواهي‌ها و اقدامات غير قانوني كنگره آمريكاست كه در اين زمينه بايد دفاع كنيم.

وي افزود: البته جامعه ما آزاد است، در همان دوران نيز بحث برجام موافق و مخالف داشت و اين طبيعي است كه در يك جامعه آزاد و در يك دموكراسي و مردم سالاري حاكم بر كشور ما نظرات مختلف وجود داشته باشد، منتهي ما هنجارهاي قانوني را تنظيم كرديم. قرار بر اين نيست كه برجام را خودمان متوقف كنيم. برجام سير قانوني خود را طي مي‌كند و محسنات فراواني و البته كاستي‌هایی هم دارد.

بروجردي تاكيد كرد: ما آغاز كننده دعوا نخواهيم بود ولي در مقابل زياده خواهي‌ها که آمريكايي‌ سر دمدار آن است با جديت از منافع ملي خود دفاع خواهيم كرد. فكر مي‌كنم اين طراحي جديد نيز تاثيرگذار باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سياست خارجي مجلس در بخش ديگري از سخنان خود اظهار کرد: كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در چارچوب وظايف نظارتي خود به طور برنامه‌ريزي شده از استان‌هاي مختلف كشور با اولويت استان‌هاي مرزي بازديد دارد. وجود معضل حاشيه‌نشيني که در مشهد زمان طولاني را به خود اختصاص داده و وضعيت مشابهي در نيشابور وجود دارد، حتما نيازمند مديريت هوشمندانه است.

وي گفت: توجه ويژه به گردشگري با توجه به جاذبه‌هاي متعدد در نيشابور به خصوص در بحث گردشگر مذهبي لازم است و بايد زمينه براي ماندگاري گردشگر و زيرساخت هاي آن فراهم شود.

خدایی: فصل‌الخطاب رشته‌های دانشگاه آزاد قانون است