كودتاي نرم در عربستان/ پادشاه پسرش را ولیعهد کرد/ احتمال ادامه جنگ قدرت بين شاهزادگان/ كناره گيري ملك سلمان از پادشاهي قوت گرفت/محمد بن سلمان فقط یک مرحله تا تبدیل شدن به شاه عربستان فاصله دارد/ سياست آينده رياض چگونه خواهد بود

Posted by

ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین دیدار کرد

پادشاه عربستان در پی رای‌گیری در هیئت بیعت ولیعهد قبلی این کشور را برکنار و پسرش را ولیعهد کرد.

به گزارش اسکای نیوز، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان طی حکمی محمد بن نایف را از ولیعهدی برکنار و پسرش محمد بن سلمان را جانشین وی کرد.

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان صبح امروز (چهارشنبه) طی حکمی سلطنتی محمد بن نایف، وزیر کشور و ولیعهد را از ولیعهدی برکنار کرد و محمد بن سلمان، پسرش و جانشین ولیعهد را به عنوان ولیعهد جدید انتخاب کرد. محمد بن نایف از پست وزیر کشوری و معاون نخست‌وزیر هم عزل شده است.

پسر پادشاه به جای بن نایف به عنوان معاون نخست‌وزیر تعیین شده است در حالی که همچنان وزیر دفاع باقی می‌ماند.

بیعت با ولیعهد جدید امروز بعد از نماز تراویح در مکه مکرمه انجام می‌شود.

براساس گزارش خبرگزاری واس، دستور پادشاه بند “ب” ماده پنج از اساسنامه حکومتی این کشور را تعدیل کرده است.

براساس دستور پادشاه، شاهزاده عبدالعزیز بن سعود بن نایف وزیر کشور جدید شده است. احمد بن محمد سالم معاون وزیر کشور در رتبه وزیر تعیین شد و دکتر ناصر الداوود از پستش برکنار و به عنوان معاون وزیر کشور در سطح وزیر تعیین شد

تلویزیون المیادین چند روز قبل گزارش داد: سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی در حال آماده سازی شرایط برای برتخت نشستن پسرش محمد بن سلمان است و به این منظور بخشی از اختیارات محمد بن نایف ولیعهد خود را سلب کرد.

پادشاه عربستان سعودی اختیار نظارت بر دادستانی را از محمد بن نایف ولیعهد خود سلب کرد.

ملک سلمان با صدور فرمانی هیئت تحقیق و دادستانی کل را که تاکنون زیر نظر ولیعهد عربستان اداره می شد از وزارت کشور که در اختیار محمد بن نایف است جدا کرد و هیئت دادستانی کل را زیر نظر دادستان کل تاسیس کرد که مستقیما به پادشاه گزارش خواهد داد.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت چنین اقدامی در چارچوب سناریوی ملک سلمان برای به ارث گذاشتن قدرت برای فرزندش محمد، قابل پیش بینی بود.

 این اولین بار در تاریخ عربستان است که حکومت از پدر به پسر منتقل می‌شود، از زمان تأسیس پادشاهی آل سعود تخت و تاج از برادر به برادر منتقل میشده است. با توجه به اختلافات داخلی  آل سعود بعد از شکست های محمد بن سلمان در جنگ یمن، احتمال مخالفت با این تصمیم نیز وجود دارد.

این خبر در حالی منتشر شده که عزل و نصب های اخیر پادشاه عربستان حاکی از تلاش او برای کم کردن دامنه قدرت محمد بن نایف ولیعهد این کشور بود. بعد از بحرانی که عربستان و امارات برای قطع روابط با قطر ایجاد کردند، مجتهد فعال و افشاگر توییتری در توییتی اعلام کرده بود که محمد بن سلمان با حمایت امارات به دنبال دست یابی به تاج و تخت پادشاهی در این کشور است به این ترتیب حالا محمد بن سلمان فقط یک مرحله با تبدیل شدن به شاه عربستان فاصله دارد.

انتظار مي رود درگيري هاي منطقه اي با اين عزل و نصب ها تا حدودي بيشتر شود. چندي قبل ولی عهد عربستان در گفتگو با تلویزیون عربستان مدعی شد ایران تلاش دارد «قبلۀ مسلمانان» را اشغال کند.

محمد بن سلمان گفته بود : «هدف اصلی نظام ایران رسیدن به قبلۀ مسلمانان است. ما منتظر نمی مانیم که عربستان میدان جنگ شود، بلکه ایران را میدان جنگ خواهیم کرد».

ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین دیدار کرد